شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش   در ادامه یکسری سایت لیست شده است که بواسطه آنها شما میتوانید به روشی مشابه معدن کاوی (ماینینگ) کسب درآمد کنید. البته این روش کاملا مشابه معدن کاوی [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش در ادامه یکسری سایت لیست شده است که بواسطه آنها شما میتوانید به روشی مشابه معدن کاوی (ماینینگ) کسب درآمد کنید. البته این روش کاملا مشابه معدن کاوی (ماینینگ) [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش در ادامه یکسری سایت ها را که بصورت رایکان وب مانی به شما هدیه میدهند را لیست میکنم. تعداد آیتم های این لیست به مرور زمان افزایش خواهد یافت [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش بیت کوین یک پول الکترونیک است که توسط آن می توانید پرداختهای خود را در وب سایتها یا مکانهایی که پذیرنده بیت کوین هستند انجام دهید. خصوصیت بیت کوین [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش یکی از مهمترین دغدغه های برنامه نویسان پایگاه داده، پشتیبان گیری (Backup) از پایگاه داده SQL Server برنامه شان می باشد. اما از آن مهمتر این است که چگونه [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش خانومی وارد داروخانه میشه و به دکتر داروساز میگه که به سیانور احتیاج داره! داروسازه میگه واسه چی سیانور می‌‌خوای؟ خانمه توضیح میده که لازمه شوهرش را مسموم کنه! [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش فایلهای MP3 یکی از عجیب ترین پدیده هایی هستند که صنعت موسیقی تابحال شاهد آن بوده است. برخلاف حرکتهایی دیگر مانند نوارهای کاست و CD ها، استفاده از فایلهای MP3 تنها محدود به یک صنعت [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از کاربران و بخصوص مدیران سایتهای کامپیوتری، مشکلات ویندوز و ویروسی شدن سیستم است. بعضی از کاربران برای حل مشکل خرابی های پی [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش با افزایش حافظه های فلش، سازندگان به این فکر افتاده اند که امنیت این دستگاه را نسبت به قبل افزایش دهند و نحوه استفاده از آنها را شخصی تر [...]

نحوه کار کارتهای صوتی
 • قبل از اینکه کارتهای صوتی وارد بازار شوند کامپیوترهای شخصی تنها قادر به تولید صدای Beep بودند و این صدا را به کمک بلندگوهای بسیار کوچک داخل کیس که به PC Speaker معروف بودند تولید میکردند.

  در اواخر دهه ۱۹۸۰ کارتهای صوتی اولیه در کامپیوترهای چند رسانه ای (Multimedia) استفاده شدند و بازیهای رایانه ای را به بالاترین سطح ممکن ارتقا دادند. در سال ۱۹۸۹ کمپانی Creative کارتی بنام Sound Blaster ساخت و از آن زمان به بعد شرکتهای فراوانی وارد این کار شدند و در راستای آنها شرکت Creative نیز خط تولید خود را گسترش داد.

  در اینجا میخواهیم با نحوه کار کارتهای صوتی و همچنین با معنای FM Synthesis و Wavetable آشنا شویم.

   

  آناتومی یک کارت صدا

  یک کارت صدا دارای قسمتهای زیر میباشد:

  ۱- پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) که به پردازش اطلاعات میپردازد.

  ۲- مبدل سیگنال دیجیتال به آنالوگ (DAC) برای تبدیل صداهای خروجی از کامپیوتر.

  ۳- مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال (ADC) برای تبدیل صداهای ورودی به کامپیوتر.

  ۴- حافظه از نوع فقط خواندنی (ROM) یا حافظه فلش برای نگهداری دیتا.

  ۵- رابط موزیکال دیجیتالی (MIDI) برای اتصال به یک دستگاه موسیقی (در بیشتر کارتهای صوتی از پورت Game برای اتصال به آداپتور MIDI استفاده میشود.

  ۶- فیشهایی برای میکروفن و اسپیکر.

  ۷- پورت Game برای اتصال به Joystick.

   

   کارتهای صدای امروزی اغلب بصورت Onboard برروی مادربوردها نصب میباشند درحالیکه کارت صداهای قدیمی تر بشکل PCI(Peripheral Component Interconnect) و یا کارتهای خیلی قدیمی تر بصورت ISA (Industry Standard Architecture) بوده اند. در بیشتر کامپیوترهای امروزی کارت صدا بشکل یک تراشه (Chipset) برروی مادربورد نصب میشوند که در اصطلاح میگویند که کارت صدا برروی مادربورد Onboard است. برخی از کارتهای امروزی که دارای کیفیت بالاتری بوده قابلیت اتصال به چهار خروجی اسپیکر و پورت دیجیتال را دارند. درحال حاضر نسل جدیدی از کارتهای صوتی دیجیتالی (Digital Sound Card) وارد بازار شده اند که با دستگاههایی کار میکنند که ورودی دیجیتال نیاز دارند مانند: CD Drive، DAT (Digital Audio Tape)، DVD Player. در این نوع کارتها امواج دیجیتال تغییر فرکانس نمیدهند و بصورت دیجیتالی باقی میمانند که در اصطلاح به این قابلیت Generation Lose میگویند. کارتهای دیجیتال برای صداهای دیجیتالی ورودی و خروجی، تمهیداتی را درنظر میگیرند که در نتیجه شما میتوانید مستقیما دیتای موجود در DVD، DAT و یا CD را به هارد دیسک سیستم خود انتقال دهید.

   عملکرد کارت صدا

  مبدل DAC و مبدل ADC همزمان با نظارت یک پردازنده DSP، سیگنالهای دیجیتال کارت صدا را به داخل و خارج کارت صدا هداین میکنند. پردازنده مذکور به تغییراتی مانند Echo و Reverd کردن صدا نظارت دارد (وظیفه پردازنده DSP، نظارت بر پردازش صدا میباشد درحالیکه پردازنده سیستم (CPU) به پردازشهای دیگری میپردازد).

  زمانیکه شما از طریق میکروفن صحبت میکنید کارت صوتی برای دریافت صدای ورودی، یک فایل صوتی با فرمت Wave میسازد. پردازش کارت صدا که باعث میشود تا دیتا را بصورت یک فایل در داخل هارد دیسک ذخیره شود شامل مراحل زیر میباشد:

  ۱- ضبط صدا توسط کارت صوتی.

  ۲- پخش فایل صوتی توسط کارت صدا.

   

  ضبط صدا توسط کارت صوتی

  ۱- کارت صدا، سیگنالهای موجی شکل آنالوگ ورودی را از میکروفن دریافت میکند.

  ۲- نرم افزار موجود در کامپیوتر انتخاب میکند که کدامیک از ورودیها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

  ۳- همزمان سیگنالهای موجی شکل آنالوگ توسط یک تراشه مبدل ADC پردازش شده و به صورت سیگنالهای دیجیتال (صفر و یک) تبدیل میشوند.

  ۴- امواج دیجیتالی خارج شده از ADC به سمت پردازنده DSP هدایت میشوند. یکی از وظایف DSP این است که دیتای دیجیتال را فشرده کرده تا در فضا صرفه جویی شود. وجود DSP برروی کارت صوتی این امکان را به سیستم میدهد تاCPU خود را درگیر پردازش امواج دیجیتال صوتی نکرده و به وظایف دیگری بپردازد.

  ۵- امواج خروجی DSP از طریق خطوط ارتباطی کارت صوتی وارد گذرگاه داده (Data Bus) که برروی مادربورد قرار دارد میشوند.

  ۶- دیتای دیجیتالی توسط پردازنده کامپیوتر پردازش شده و به کنترلر هارد دیسک میرود و سپس بشکل یک فایل Wave در داخل هارد ذخیره میشود.

   

  پخش فایل صوتی توسط کارت صدا

  برای پخش یک فایل Wave از داخل هارد، پردازش بصورت معکوس انجام میشود:

  ۱- دیتای دیجیتال از روی فایل که برروی هارد ذخیره شده خوانده میشود و به CPU هدایت میشود.

  ۲- CPU نیز دیتا را به سمت پردازنده SDP کارت صوتی انتقال میدهد.

  ۳- پردازنده DSP نیز دیتای دیجیتال را از حالت فشرده در می آورد.

  ۴- دیتای غیر فشرده از DSP خارج شده و همزمان توسط یک تراشه مبدل دیجیتال به آنالوگ DAC پردازش میشود. در نتیجه شما میتوانید از طریق هدفون یا اسپیکر، سیگنال آنالوگ را بشنوید.

   

  FM Synthesis و Wavetable

  قبل از پرداختن به این مطلب لازم است مختصری در خصوص MIDI توضیح داده شود.

   

  MIDI چیست؟

  کلمه MIDI سرواژه کلمه Musical Instrument Digital Interface و به معنی رابط دیجیتالی آلات موسیقی میباشد. این استاندارد برای برقراری ارتباط بین تجهیزات کامپیوتری (مانند کارت صدا) و آلات موسیقی (مانند کیبورد الکترونیکی و سینتی سایزرها) میباشد.

  یک فایل MIDI شامل مشخصه های صوتی مانند زیر و بمی (Note’s Pitch)، طول (Length)، بلندی صدا (Volume) و تاخیر صدا(Delay Time) میباشد. در حقیقت یک فایل MIDI برعکس فایل Wave دارای یکسری کد است به همین دلیل حجم آن بسیار کمتر از فایلهای Wave میباشد.

  استاندارد MIDI توسط اکثر سینتی سایزرها پشتیبانی میشود و یک آهنگ ساخته شده (و یا اجرا شده) توسط یک سینتی سایزر (یا کیبورد) برروی سینتی سایزر دیگر قابل اجرا است. از طریق کامپیوترهایی که مجهز به رابط MIDI هستند میتوان بطور مستقیم آهنگهای اجرا شده توسط یک سینتی سایزر را دریافت و ضبط کرد و سپس با دستکاری اطلاعات داخل فایل MIDI یک آهنگ جدید و متفاوت ایجاد کرد. حال ادامه بحث …

   

  خلق صدا

  کارتهای صدا برای تبدیل اطلاعات دیجیتال به آنالوگ و خلق صدا از دو روش FM Synthesis و Wavetable استفاده میکنند.

  FM Synthesis مانند یک ترومپت فرکانسهای مختلف را هماهنگ کرده و آنها را باهم ترکیب میکند تا در نهایت صدایی نزدیک به صدای موردنظر را تولید کند. وقتی کار FM Synthesis به پایان میرسد، صدای تولید شده نزدیک به صدای اصلی است. در بسیاری از کارتهای صدا جدولی بنام Wavetable Synthesis وجود دارد که نمونه های کوچکی از صدای آلات موسیقی های مختلف (بطور مثال صدای پیانو) را در خود بعنوان نمونه اصلی دارد. این جدول حکم یک شاخص مقایسه ای برای کارت صدا را دارد بطوریکه کارت صوتی برای بازسازی صدا و اینکه صدای تولیدی به صدای واقعی نزدیکتر باشد از آن استفاده میکند.

  Wavetable دارای نمونه ای از صداهای ادوات موسیقی (پیانو، ترومپت، گیتار، ویلون و …) است و هرچه تعداد این صداها و اصوات آلات موسیقی بیشتر باشد صداهای تولید شده نزدیکتر به واقعیت هستند.

  امروزه Wavetable Synthesis در بیشتر کارتهای صوتی بصورت استاندارد در آمده است اما هنوز در بعضی از کارتهای ارزان قیمت ازFM Synthesis استفاده میشود و در تعداد محدودی از این کارتها از هر دو نوع استفاده میشود.

  دیدگاه خود را به ما بگویید.