شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش   در ادامه یکسری سایت لیست شده است که بواسطه آنها شما میتوانید به روشی مشابه معدن کاوی (ماینینگ) کسب درآمد کنید. البته این روش کاملا مشابه معدن کاوی [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش در ادامه یکسری سایت لیست شده است که بواسطه آنها شما میتوانید به روشی مشابه معدن کاوی (ماینینگ) کسب درآمد کنید. البته این روش کاملا مشابه معدن کاوی (ماینینگ) [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش در ادامه یکسری سایت ها را که بصورت رایکان وب مانی به شما هدیه میدهند را لیست میکنم. تعداد آیتم های این لیست به مرور زمان افزایش خواهد یافت [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش بیت کوین یک پول الکترونیک است که توسط آن می توانید پرداختهای خود را در وب سایتها یا مکانهایی که پذیرنده بیت کوین هستند انجام دهید. خصوصیت بیت کوین [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش یکی از مهمترین دغدغه های برنامه نویسان پایگاه داده، پشتیبان گیری (Backup) از پایگاه داده SQL Server برنامه شان می باشد. اما از آن مهمتر این است که چگونه [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش خانومی وارد داروخانه میشه و به دکتر داروساز میگه که به سیانور احتیاج داره! داروسازه میگه واسه چی سیانور می‌‌خوای؟ خانمه توضیح میده که لازمه شوهرش را مسموم کنه! [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش فایلهای MP3 یکی از عجیب ترین پدیده هایی هستند که صنعت موسیقی تابحال شاهد آن بوده است. برخلاف حرکتهایی دیگر مانند نوارهای کاست و CD ها، استفاده از فایلهای MP3 تنها محدود به یک صنعت [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از کاربران و بخصوص مدیران سایتهای کامپیوتری، مشکلات ویندوز و ویروسی شدن سیستم است. بعضی از کاربران برای حل مشکل خرابی های پی [...]

گزارش لینک معیوب Issue: * نقض قوانین کپی رایت هرز نامه محتوای نا معتبر لینک معیوب Your Name: * Your Email: * Details: * ثبت گزارش با افزایش حافظه های فلش، سازندگان به این فکر افتاده اند که امنیت این دستگاه را نسبت به قبل افزایش دهند و نحوه استفاده از آنها را شخصی تر [...]

اشعه کاتدی چیست؟
 • یان یا همان اشعه کاتدی از این قرار است که در ساختار بلور فلزات، به ازای هر اتم یک یا چند الکترون آزاد وجود دارد که تقریبا در همه نمونه های فلزی که میبینیم میتواند آزادانه حرکت کند. میزان انرژی لازم برای اینکه بشود این الکترونها را از فلز خارج کرد کم است و البته برای فلزات مختلف متفاوت است. اما بطور کلی اگر شما یک قطعه فلز را داغ کنید، میلیاردها الکترون براحتی انرژی لازم برای فرار کردن از ساختار بلوری فلز را بدست می آورند و از سطح آن جدا میشوند. فلزاتی که انرژی لازم برای جدا کردن الکترون از آنها کمتر است، غالبا برای ساخت کاتد بکار میروند و جریانی که با گرم کردن آنها (کاتد گرم) یا انرژی دادن به آنها به روشهای دیگر (کاتد سرد) بدست می آید، جریان یا اشعه کاتدی نام دارد. اگر الان این نوشته ها را روی یک مانیتور CRT میخوانید، در پشت صفحه مانیتور و دقیقا روبه روی شما یک تفنگ الکترونی قرار دارد که الکترونها مورد نیازش را از طریق یک قطعه فلزّ کاتد فراهم میکند و بعد از جهت دهی آنها را به سمت صفحه می فرستد.

  اشعه کاتدی ذرات الکترونی پر انرژی هستند که از کاتد حرارت دیده ساطع میشوند.

  از اشعه های یون زا برای استریل کردن وسائل و بسته های پلاستیکی مثل سرنگ ها و بوات های یکبار مصرف استفاده میشود.

    شناخت اشعه کاتدی

  طی آزمایشاتی که برروی الکترولیز توسط فاراده Faraday انجام شد وی دو قانون معروف خود را به شرح زیر در سال ۱۸۳۰ میلادی منتشر نمود:

  ۱- در الکترولیز مقدار عنصر آزاد شده متناسب با مقدار جریان الکتریسته است. بعنوان مثال اگر ۱ فاراد یا ۹۶۵۰۰ کولن الکتریسته را از محلول نمک حاوی یون تک ظرفیتی جیوه عبور دهیم، ۱ مول اتم جیوه و اگر از محلول نمک حاوی یون دو ظرفیتی عبور دهیم ۰.۵ مول اتم جیوه ته نشین میشود. پس بسته هایی از الکتریسته وجود دارد که یک بسته از آنها به سمت فلز تک ظرفیتی و دو بسته به سمت فلز دو ظرفیتی حرکت میکنند.

  ۲- هرگاه مقدار یکسان جریان الکتریسیته را از سه ظرف بگذرانیم که حاوی نمکهایی با ظرفیتهای متفاوت هستند، یعنی در ظرف اول نمک یک ظرفیتی، در ظرف دوم نمک دو ظرفیتی و در ظرف سوم نمک سه ظرفیتی داشته باشیم. رسوبهای فلز حاصل از عبور جریان الکتریسیته از ظروف متناسب با جرم اتمی فلز تقسیم بر ظرفیت عناصر آن میباشد.

   نتیجه:

  هر اتم مقدار ثابتی بار میگیرد. اتم یک ظرفیتی یک بسته، اتم دو ظرفیتی دو بسته و اتم سه ظرفیتی سه بسته بار میتواند حمل نماید. و هرگز جز کسری از بار الکتریکی مانند ۱.۲۳ را به خود نمیگیرند. این بسته برای تمام اتمها یکسان است، یعنی الکتریسته از بسته ها یا ذرات کوچکی تشکیل شده است که آنها را الکترون میگوییم.

   بعد از آزمایش الکترولیز برروی مایعات و جامدات نوبت به الکترولیز گازها رسید که در الکترولیز گازها نتایج زیر بدست آمد:

  ۱- ولتاژ معمولی از گازها عبور نمیکند.

  ۲- در ولتاژهای بالا چنانچه فاصله دو الکترود زیاد باشد جریان الکتریسیته عبور نمیکند.

  ۳- در فشار معمولی به ازای هر سانتیمتر فاصله الکترودها به ۳۰۰۰۰ ولت اختلاف پتانسیل نیازمندیم.

   در جریان این آزمایشها دانشمندان مجبور به ساختن لوله هایی از جنس شیشه شدند تا بتوانند فشار داخل آن را کاهش داده و به بررسی های مختلف بپردازند. بعد از ساخت این لوله ها دانشمندان به نتایج زیر دست یافتند:

  ۱- در فشار ۰٫۱ اتمسفر اگر ولتاژ ۱۰۰۰۰ ولت برقرار شود، گاز درون لوله ملتهب شده و به رنگهای گوناگون پرتو افشانی مینماید. بعنوان مثال نئون رنگ قرمز، هوا رنگ صورتی ملایم، بخار سدیم رنگ زرد و بخار جیوه رنگ آبی مایل به سبز را ایجاد مینماید.

  ۲- در فشار کمتر از ۰٫۰۰۰۱ اتمسفر و ولتاژ بالای ۱۰۰۰۰ ولت جداره شیشه ملتهب شده و نور سبز مغز پسته از خود منتشر مینماید.

  ۳- با کم کردن فشار تا ۰٫۰۰۰۰۰۱ اتمسفر روشنایی از بین رفته و نوعی درخشندگی یا تابش مهتابی در دیواره لوله ایجاد میشود که در حضور صفحات فلوئور به طور کامل قابل مشاهده است.

   این اشعه که توسط ویلیام کروکس William Crookes کشف گردید به اشعه کاتدی معروف شد. اشعه کاتدی نیز به نوبه خود مورد مطالعه قرار گرفته و ویژگیهای آن یکی پس از دیگری کشف گردید. به آزمایشهای زیر و نتایج بدست آمده از آنها توجه کنید:

  ۱- برای اینکه ماهیت این اشعه هرچه بیشتر برای ما روشن گردد یک مانع بین دو الکترود در لوله قرار میدهیم. نتیجه اینکه در سمت آند سایه ای تشکیل میشود و این بدان معناست که اشعه از کاتد خارج شده و به سمت آند حرکت میکند. همچنین میتوان نتیجه گرفت که این اشعه به خط مستقیم سیر میکند.

  ۲- جابجایی کاتد در لوله تأثیری در جهت اشعه نداشته و اشعه به خط مستقیم سیر مینماید.

  ۳- جنس کاتد را تغییر میدهیم ولی در اشعه هیچ تغییری مشاهده نمیشود. بنابراین ماهیت اشعه به جنس کاتد بستگی ندارد و تمام فلزات توان تولید این اشعه را دارند.

  ۴- جنس گاز داخل لوله را تغییر میدهیم ولی باز در ماهیت اشعه تغییری مشاهده نمیشود. بنابراین ماهیت اشعه به جنس گاز داخل لوله بستگی ندارد.

  ۵- یک فرفره پره دار را در مسیر اشعه قرار میدهیم. مشاهده میشود که مدتی پس از شروع به کار دستگاه فرفره شروع به حرکت مینماید. این مطلب نشان دهنده آنست که اشعه کاتدی حامل ذراتی است که دارای انرژی هستند. این ذرات پس از برخورد با پره های فرفره انرژی خود را به پره ها میدهند به همین دلیل پره ها گرم شده و باعث گرم شدن گاز اطراف خود میشوند. گاز گرم شده درون لوله توسط جریان همرفتی به حرکت درآمده و باعث چرخش فرفره میگردد.

  ۶- یک میدان الکتریکی قوی را از خارج لوله بر اشعه اثر میدهیم. مشاهده میشود که، اشعه در میدان الکتریکی به سمت قطب مثبت منحرف میشود. یعنی اینکه دارای بار منفی است.

  ۷- از خارج از لوله یک میدان مغناطیسی را بر اشعه اثر میدهیم. مشاهده میشود که، اشعه در راستای عمود بر میدان در جهتی منحرف میشود که از بار ذرات دارای بار منفی انتظار میرود. بنابراین اشعه از جنس ذرات باردار میباشد.

   بنابراین با توجه به آزمایشات فوق میتوان نتیجه گرفت:

  ۱- اشعه کاتدی از ذراتی که دارای بار منفی هستند تشکیل شده است. این ذرات را در سال ۱۸۷۴ الکترین نامیده شدند که در سال ۱۸۹۱ بعد از آزمایشات فوق این نام به الکترون تغییر یافت.

  ۳- این اشعه به نوع فلز کاتد یا گاز داخل لوله بستگی نداردُ بنابراین تمام مواد دارای الکترون هستند.

   بعدها از اشعه کاتدی در ساخت تلویزیونها و مانیتورها استفاده شد، ساخت این تجهیزات شاید بدون اشعه کاتدی میسر نمیشد. به صفحه نمایش مانیتورها و تلویزیون هایی با استفاده از اشعه کاتدی تصویر را ایجاد مینمایند بطور اختصاری CRT گفته میشود که مخفف Cathode Ray Tube میباشد.

  با توجه به اینکه آزمایشات فوق نشان دهنده وجود ذره ای کوچکتر از اتم با بار منفی هستند، بنابراین نظریه اتمی دالتون به چالش بزرگی کشانده شده است، اما در علم برای اثبات وجود یک ذره باید مختصات آن ذره یعنی جرم و مقدار بار آن تعیین گردد.

  دیدگاه خود را به ما بگویید.